RIEGLER Spiral hose, Fitting, Nylon, R 1/8, Hose Ø 4.7x3.1, 10.0 m
Type number: SP 5-1000
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Spiral hose for compressed air distribution, R 1/8 - type SP 5-1000
The RIEGLER spiral hose, screw connection, nylon, R 1/8, ø 4.7x3.1, 10.0 m conducts compressed air flexibly and reliably from the compressor to the consumer. The operating temperature is between -40 °C and 100 °C. Connection thread R 1/8 - suitable for common industry standards. Hose Ø 4.7 x 3.1 mm. Flexible, pressure-resistant and suitable for various media.
Field of application
Typical areas of application: Compressed air distribution in workshops and production.
| Operating temperature min. | -40 °C |
| Operating temperature max. | 100 °C |
| Thread | R 1/8 |
| Hose Ø | 4.7x3.1 mm |
| Outer spiral Ø | 38 mm |
| Windings | 144 |
| Working length max. | 10 m |
| Max. operating pressure at 23 °C | 22 bar |
| Class name | MAX |