RIEGLER Hexagonal coupling nut, G 3/8, for sleeve size I.D. 4/6/9, Brass
Type number: MS23438469
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Hexagon union nut made of brass CW614N, for spout size LW 4/6/9, max. 25 bar - type MS23438469
The RIEGLER hexagon union nut, G 3/8, for spout size LW 4/6/9, MS is a high-quality accessory from the RIEGLER range. The housing is made of brass CW614N. Designed for a maximum operating pressure of 25 bar. Connection thread G 3/8 - suitable for common industry standards. Perfect fit for RIEGLER products - easy installation.
Field of application
Typical areas of application: Maintenance, servicing and expansion of compressed air components.
| Working pressure max. | 25 bar |
| Material | Brass CW614N |
| Operating temperature max. | 150 °C |
| Thread | G 3/8 |
| SW | 19 mm |
| for grommet types no. | MS2363804 + MS2363806 + MS2363809 |
| L1 | 15 mm |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Exception | 6c |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Material identification | CW614N |
| Class name | PLUS |