RIEGLER Safety valve, brass, G 1/2, set pressure 1,8 bar
Type number: 229.01-1,8
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
140886EAN :
4047322546218Category :
Safety Valves & Pressure Relief ValvesWeight :
0.23 kgRIEGLER Safety valve made of brass, for industrial systems, max. 26 bar - Type 229.01-1.8
The RIEGLER safety valve, brass, G 1/2, response pressure 1.8 bar reliably protects compressed air systems and containers against impermissible overpressure. The housing is made of brass with FPM seals. The operating pressure range is 0.5 bar to 26 bar. The operating temperature is between -40 °C and 200 °C. G 1/2 connection thread - suitable for common industry standards. Reliable overpressure protection for safe systems.
Field of application
Typical areas of application: Pressure vessels, compressor systems and piping systems.
| A | 14 mm |
| Response pressure min. | 1.8 bar |
| Share of SVHC SCIP | >= 1.0% w/w and < 10.0% w/w |
| Share of SVHC substance in % for RoHS | 0.04 |
| Proportion of SVHC substance in SCIP | >= 0.1 % in w/w |
| Exception | 6c |
| Max. operating pressure | 26 bar |
| Operating pressure min. | 0.5 bar |
| Operating temperature max. | 200 °C |
| Operating temperature min. | -40 °C |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| Sealing material | FPM |
| do | 12 mm |
| Pressure spring | Carbon steel |
| Housing | Brass |
| Thread | G 1/2 |
| H | 93 mm |
| Class name | MAX |
| REACH Info | contains SVHC substance |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| RoHS Article of the Directive | Article 4, paragraph 1, Annex 3 |
| RoHS Directive | 2011/65/EU, 2015/863/EU, 2018/741/EU |
| RoHS material information | RoHS compliant |
| SW | 27 mm |
| Theme shop | SAFETY |