RIEGLER cylinder pressure regulator, 200 bar, CO2/Ar, flow meter 0 - 30 l/min
Typennummer: FDM200.CO2AR.0-30l
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Pressed brass cylinder pressure regulator, for welding, 0 - 300/400 bar - Type FDM200.CO2AR.0-30l
The RIEGLER cylinder pressure regulator, 200 bar, CO2/Ar, flow meter 0 - 30 l/min supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of pressed brass. The temperature range is between -20 °C and 60 °C. Display range 0 - 300/400 bar - for precise measurement results. Hose connection G 1/4. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Housing | Pressed brass |
| Bottle connection | W 21.8 x 1/14 |
| Gas type | Carbon dioxide, argon |
| Flow meter min. | 0 l/min |
| Flow meter max. | 30 l/min |
| Display area | 0 - 300/400 bar |
| Temperature range min. | -20 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Hose connection | G 1/4 |