RIEGLER handle, shaft 17 mm, oxygen G 1/4, fuel gas G3/8 LH
Type number: GS.17.14.38
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
149621EAN :
4047322806695Category :
Autogenous Welding & Cutting EquipmentWeight :
0.70 kgRIEGLER Brass + PA handle, for welding, 21.4x20 Gg - Type GS.17.14.38
The RIEGLER handle, shaft 17 mm, oxygen G 1/4, fuel gas G3/8 LH supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass + PA. The temperature range is between -20 °C and 60 °C. Connection thread 21.4x20 Gg - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Temperature range min. | -20 °C |
| Temperature range max. | 60 °C |
| Material | Brass + PA |
| Thread input | G 1/4 AG + G 3/8 LH AG |
| Thread | 21,4x20 Gg |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Length | 251 mm |
| Class name | FLEX |
| Flow values | 30 m³/h |
| Shank Ø | 17 mm |