RIEGLER pipe welding insert, stretched, shaft Ø 17, welding range 6-9 mm
Type number: RSE.17.6-9
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
149634EAN :
4047322806817Category :
Autogenous Welding & Cutting EquipmentWeight :
0.16 kgRIEGLER Brass + copper pipe welding insert - type RSE.17.6-9
The RIEGLER pipe welding insert, stretched, shaft Ø 17, welding range 6-9 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass + copper. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass + copper |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Length | 269 mm |
| BG | 5 |
| Welding area | 6,0 - 9,0 mm |
| Operating pressure oxygen | 2,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,3 bar |
| Oxygen consumption | 180 l/h |
| Fuel gas consumption | 210 l/h |
| Class name | FLEX |
| Shank Ø | 17 mm |