RIEGLER lever cutting insert, shaft 17 mm, max. 100 mm, block nozzle 3-20 mm
Type number: HSE.17.B.D
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
149649EAN :
4047322806848Category :
Autogenous Welding & Cutting EquipmentWeight :
1.04 kgRIEGLER Lever cutting insert made of brass, for welding, 21.4x20 Gg - Type HSE.17.B.D
The RIEGLER lever cutting insert, shaft 17 mm, max. 100 mm, block nozzle 3-20 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass. Connection thread 21.4x20 Gg - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass |
| Thread | 21,4x20 Gg |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Length | 333 mm |
| Cutting area | 3 - 20 / 100 mm |
| Operating pressure oxygen | 2 - 4 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,3 bar |
| Oxygen consumption | 300 - 360 l/h |
| Fuel gas consumption | 100 - 130 l/h |
| Class name | FLEX |
| Shank Ø | 17 mm |