RIEGLER wing hole cutting insert, 17 mm, incl. nozzle 12-25 mm and guide
Type number: LSE.F.17.D
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
149653EAN :
4047322806886Category :
Autogenous Welding & Cutting EquipmentWeight :
1.16 kgRIEGLER Brass blade hole cutting insert, for welding, 21.4x20 Gg - Type LSE.F.17.D
The RIEGLER wing hole cutting insert, 17 mm, incl. nozzle 12-25 mm and guide supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of brass. Connection thread 21.4x20 Gg - suitable for common industry standards. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Brass |
| Thread | 21,4x20 Gg |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Length | 267 mm |
| Cutting area | 12 - 25 / 50 mm |
| Operating pressure oxygen | 2 - 4 bar |
| Oxygen consumption | 500 - 850 l/h |
| Fuel gas consumption | 1800 - 3300 l/h |
| Class name | FLEX |
| Shank Ø | 17 mm |