RIEGLER nozzle for single cutting torch, gas-mixing, 140 - 200 mm
Type number: SD.GM.ESB.140-200
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Nozzle for single cutting torch made of copper - type SD.GM.ESB.140-200
The RIEGLER nozzle for single cutting torch, gas-mixing, 140 - 200 mm supports professional welding and soldering work with pressure regulators and accessories. The housing is made of copper. Precise gas regulation for clean weld seams.
Field of application
Typical areas of application: Autogenous welding, brazing and gas-oxygen welding.
| Material | Copper |
| Gas type | Oxygen + fuel gas |
| Cutting area | 140 - 200 mm |
| Operating pressure oxygen | 5 - 6,5 bar |
| Operating pressure fuel gas | 0,4 bar |
| Fuel gas consumption | 280 - 290 l/h |
| Oxygen consumption (heating) | 330 - 350 l/h |
| Oxygen consumption (cut) | 1800 - 2340 l/h |