RIEGLER Safety valve DN 8, brass, G 1/2, response pressure 37 bar
Typennummer: 226.03-37,0
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
206850EAN :
4047322736442Category :
Safety Valves & Pressure Relief ValvesWeight :
0.14 kgRIEGLER Safety valve made of brass, for industrial systems, max. 50 bar - Type 226.03-37.0
The RIEGLER safety valve DN 8, brass, G 1/2, response pressure 37 bar reliably protects compressed air systems and containers against impermissible overpressure. The housing is made of brass with FKM seals. The operating pressure range is 0.2 bar to 50 bar. The operating temperature is between -25 °C and 180 °C. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. Reliable overpressure protection for safe systems.
Field of application
Typical areas of application: Pressure vessels, compressor systems and piping systems.
| Housing | Brass |
| Sealing material | FKM |
| Operating pressure min. | 0.2 bar |
| Max. operating pressure | 50 bar |
| Operating temperature min. | -25 °C |
| Operating temperature max. | 180 °C |
| Thread | G 1/2 |
| SW | 24 mm |
| Response pressure min. | 37 bar |
| A | 24 mm |
| C | 75 mm |
| D | 14 mm |
| Pressure spring | Stainless steel |
| Theme shop | SAFETY |
| Class name | PLUS |