CS INSTRUMENTS OIL CHECK 500 - Residual oil measurement of the vaporous oil content from 0.001...5 mg/m³, 3...9 bar
As a leading manufacturer of compressed air measurement technology, CS INSTRUMENTS stands for highest quality and innovation. "Made in Germany" is our practice - development, production, and calibration take place exclusively in Germany
Remaining oil measurement 0.001-5 mg/m³ - patented auto-calibration
The CS Instruments OIL CHECK 500 is the world's only online monitoring system with patented auto-calibration for high-precision measurement of the vaporous residual oil content in compressed air and gases. Measuring range 0.001 to 5 mg/m³ at 3-9 bar system pressure. It directly displays the achieved compressed air class according to ISO 8573-1 and alarms if the limit value is exceeded.
Application areas
The OIL CHECK 500 is indispensable in the food, pharmaceutical and electronics industries - wherever the residual oil content in the compressed air is crucial to product safety. In combination with the Screen recorder DS 500 and a Dew point measurement-Sensor, you cover all three parameters of ISO 8573-1. Accessories can be found at FILCOM.
| Measuring medium | Compressed air, nitrogen, (free from aggressive, corrosive, caustic, toxic, flammable and oxidizing components). Other gases on request |
| Measured variables | Residual oil content in mg oil/standard m³ based on 1.0 bar [abs], +20° C, 0% relative humidity, according to ISO 8573-1 |
| Recognizable substances | Hydrocarbons, functional hydrocarbons, aromatics |
| Field of application | After activated carbon filter, after activated carbon adsorber, after oil-free compressor, each with upstream filtration and drying |
| Ambient temperature (°C) | +20 ... +45, rel. humidity <= 75% without condensation |
| Compressed air temperature (°C) | +20 ... +50 |
| Operating overpressure | 3...9 bar, optional pressure reducer can be connected upstream for up to 300 bar |
| Sample gas humidity | <= 40% rel. humidity, pressure dew point max. +10 °C, non-condensable humidity |
| Compressed air connection | G 1/4″ female thread according to ISO 228-1 |
| Measured values | mg/standard m³, pressure and temperature compensated Residual oil vapor content |
| Measuring range | 0.001...5 mg/m³ (higher measuring ranges on request) |
| Detection limit (residual oil) | 0.001 mg/m³ |
| Sample gas flow | approx. 0.5 standard liters/minute, based on 1.0 bar [abs] and + 20 °C, in a relaxed state |
| Power supply Plug-in power supply unit | 100...240 VAC / 1 phase / PE / 50...60 Hz / ± 10% |
| Outputs | Digital output: RS 485 interface (Modbus-RTU), Ethernet via DS 400 / 500 Analog output: 4...20 mA (galvanically isolated) Optional: 2x 4...20 mA analog output (galvanically isolated) 2x alarm output for external alarm column, alarm values freely adjustable |
| Operating hours counter | integrated |
| Dimensions (mm) | 200 x 130 x 120 (W x H x D) |
| Weight | approx. 7 kg |