RIEGLER safety valve, brass, G 3/4, set pressure 17 bar
Typennummer: 229.02-17,0
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
Product no. :
148176EAN :
4047322799195Category :
Safety Valves & Pressure Relief ValvesWeight :
0.01 kgRIEGLER Safety valve made of brass, for industrial systems, max. 26 bar - Type 229.02-17.0
The RIEGLER safety valve, brass, G 3/4, set pressure 17 bar reliably protects compressed air systems and containers against impermissible overpressure. The housing is made of brass with FPM seals. The operating pressure range is 0.5 bar to 26 bar. The operating temperature is between -40 °C and 200 °C. Connection thread G 3/4 - suitable for common industry standards. Reliable overpressure protection for safe systems.
Field of application
Typical areas of application: Pressure vessels, compressor systems and piping systems.
| REACH Info | contains SVHC substance |
| RoHS material information | Rohs compliant |
| REACH SVHC1 Substance Name | Lead |
| SW | 32 mm |
| Pressure spring | Carbon steel |
| Operating temperature min. | -40 °C |
| Operating pressure min. | 0.5 bar |
| H | 110 mm |
| do | 15 mm |
| A | 16 mm |
| Response pressure min. | 17 bar |
| Operating temperature max. | 200 °C |
| Max. operating pressure | 26 bar |
| CAS No. SVHC 1 | 7439-92-1 |
| Sealing material | FPM |
| Thread | G 3/4 |
| Class name | MAX |
| Housing | Brass |
| Theme shop | SAFETY |