RIEGLER Silencer, Sintered bronze, brass housing, adjustable, G 1
Typennummer: SD1MSEB
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Silencer for noise protection, max. 15 bar, G 1 - type SD1MSEB
The RIEGLER silencer, sintered bronze, brass housing, adjustable, G1 significantly reduces the blow-off noise of pneumatic valves and cylinders. Designed for a maximum operating pressure of 15 bar. The operating temperature is between -10 °C and 250 °C. Connection thread G 1 - suitable for common industry standards. Significant noise reduction for improved occupational safety.
Field of application
Typical areas of application: Noise reduction on valves and exhaust air openings.
| Max. operating pressure | 15 bar |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Operating temperature max. | 250 °C |
| Thread | G 1 |
| SW | 34 mm |
| A | 15.5 mm |
| B | 64 mm |
| Class name | EASY |