RIEGLER Capsule pressure gauge, stainless steel, G 1/2 bottom, 0 - 60 mbar, Ø 100
Typennummer: 6841-R
The family-owned company RIEGLER & Co. KG in Bad Urach has stood for innovative, high-quality solutions in the field of compressed air and pneumatic components for over 80 years
RIEGLER Capsule pressure gauge made of stainless steel, for pressure measurement, G 1/2 - Type 6841-R
The RIEGLER capsule pressure gauge, stainless steel, G 1/2 bottom, 0 - 60 mbar, Ø 100 measures low pressures precisely using the capsule measuring principle. The housing is made of stainless steel. The ambient temperature is between -20 °C and 60 °C. Connection thread G 1/2 - suitable for common industry standards. High-precision measurement in the low pressure range.
Field of application
Typical applications: Fine pressure and differential pressure measurements.
| Housing | CrNi steel |
| Medium temperature max. | 60 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Ambient temperature max. | 60 °C |
| Area of application | for gaseous, dry and non-aggressive media |
| Measuring element | Copper alloy |
| Pointer movement | Brass |
| Diameter | 100 mm |
| Connection | G 1/2 |
| Graduation value in the mbar range | 1 mbar |
| Quality class | 45444 |
| Lower / Upper measuring range limit | Overpressure |
| Measuring range min. mbar | 0 |
| Measuring range max. mbar | 60 |
| Connection position | radial bottom |
| Class name | PLUS |
| Viewing window | Instrument glass |
| Process connection material | Brass |